HAKKIMIZDA
  • PAYLAŞ

Federasyonumuz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel  Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerini sürdüren bağımsız bir federasyondur ve 1996 yılında kurulmuştur.

Kurulduğundan bu güne kadar da Türk Kültürü’nün önemli parçalarından olan geleneksel spor dallarında faaliyetlerine büyük bir azim ve istekle devam etmektedir.

Federasyonumuz 64 ilde247 kulüp20.000’i aşan sporcu351 antrenör, 1.700 hakem ile Atlı Cirit, Rahvan Binicilik, Atlı Okçuluk, Aba Güreşi, Şalvar Güreşi, Kuşak Güreşi, Geleneksel Kızak, Atlı Kızak ve Kökbörü olmak üzere 9 spor dalında faaliyet göstermektedir.

2016 yılında ülkemizin 7 bölgesinde 38 yurt içi, 2 yurtdışı faaliyet yapılmıştır. Bu faaliyetlerin içerisinde Türkiye Jokey Kulübü’nün işbirliğinde Türkiye’de ilk kez Atlı Cirit Ligi Müsabakaları gerçekleştirilmiştir. 

Federasyonumuzun 4. Olağan Genel Kurulu sonucunda Federasyon Başkanı seçilen Sayın Dr. Hakan KAZANCI Federasyonumuzun hedeflerini büyüterek özellikle Başkan Yardımcısı olduğu ETNO Spor Konfederasyonu’yla işbirliği ile uluslararası arenada önemli organizasyonlara imza atmayı hedeflemektedir. Bu hedefler doğrultusunda 2017 ve 2018 yıllarında 155 yurtiçi, 6 yurtdışı faaliyet yapılmıştır.

2019 da ise söz konusu rakamlar gitgide artmaktadır.

Federasyon Başkamız Sn. Dr. Hakan KAZANCI göreve geldiğinden bugüne Federasyonumuz önceki yıllara göre nicelik olarak sporcu sayısında %300'ü aşan, faaliyet sayısında ise ½100 ve %400 arasında değişen bir ivme kazanmıştır.