ULUSLARARASI FAALİYETLERİMİZ
  • PAYLAŞ

ULUSLARARASI FAALİYETLERİMİZ

Federasyonumuza bağlı spor dallarımız, tarihi kökleri olan ve diğer Türki Cumhuriyetlerle özdeşlik gösteren yanlarının birleştirilmesi amacıyla 2007 yılından bugüne kadar çalışmalar yapılmıştır. Bu kapsamda; Türk dünyasının olimpiyatları olarak kabul edilen 1. Göçebe oyunları 07-15 Eylül 2014 tarihleri arasında Kırgızistan’ın kuzeyindeki Çolpon - Ata kentine 40 kilometre uzaklıktaki Tanrı Dağı Kırçın Yaylası’nda yapılmıştır.

Oyunlara 18 ülkenin yanı sıra ülkemizden de Atlı cirit, Atlı Okçuluk, Rahvan binicilik, Aba güreşi, Şalvar Güreşi, Kuşak güreşi dallarından oluşan 77 kişilik bir kafile ile katılmıştır. Gerek oyunlara katılan ülkeler gerekse organizatör ülke temsilcileri tarafından örnek bir kafile olarak gösterilmemiz ve yakın ilgi ve alakaları kafilemizi ziyadesi ile onurlandırmıştır.

Söz konusu oyunların ikincisi 07-15 Eylül 2016 tarihleri arasında yine Kırgızistan’ın Çolpan-Ata şehrinde gerçekleştirilmiştir.

2. Dünya Göçebe Oyunlarında Atlı Cirit sporcularımız altın madalya almışlardır.

Türk dünyasının olimpiyatları olarak kabul edilen Dünya Göçebe Oyunları’nın ülkemizde yapılması konusunda üye ülkelerin mutabakatları alınmış olup, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın uygun görmeleri halinde 3. Göçebe Oyunları 2018 yılında ülkemizde yapılması planlanmaktadır.

Bunun yanında diğer branşlarımızda da uluslararası faaliyetlere katılımlarımız artarak devam edecektir. Bu bağlamda Atlı Okçularımız Güney Kore’de yapılan Dünya Atlı Okçuluk Şampiyonasında iki altın madalya alarak önemli başarılar elde etmişlerdir.